14 napos elállási jog

A magyar törvényi szabályozásnak megfelelően a magánszemély vásárlókat a termék(ek) átvételének időpontjától számítva 14 napos elállási jog illeti meg. Tehát amennyiben a webáruházunkban megrendelt bármely termék nem nyerte el a tetszésedet, nyugodtan visszaküldheted azt számunkra.

Az elállási jog gyakorlása az elállási nyilatkozat kíséretében a vonatkozó termék postai úton vagy futárszolgálattal - saját költségen - történő visszajuttatásával lehetséges. Utánvéttel visszaküldött csomagot nem áll módunkban átvenni.

Elállási nyilatkozat letöltése

Fontos tudnod, hogy csak akkor vagyunk kötelesek a terméket visszavenni (így annak árát és a kiszállítás költségét visszatéríteni), ha azt sérülésmentesen és az összes tartozékával együtt szolgáltatod vissza, a vásárláskor kiállított számla kíséretében! Kérjük, hogy a nem megfelelt terméket lehetőség szerint gyári csomagolásban, ennek hiányában a lehető leggondosabb csomagolásban küldd vissza. 



Fogyasztóként meggondolhatjuk magunkat és visszaléphetünk a vásárlástól az interneten rendelt termék átvétele után?

Igen, a fogyasztó és vállalkozási közötti szerződések részletes szabályairól szóló 45/2014. (II. 26.) Kormányrendelet alapján úgynevezett elállási jog (a termék visszaküldésének joga, visszaküldési garancia) illet meg bennünket internetes vásárlás esetén, és e jogot néhány kivételtől eltekintve minden esetben gyakorolhatjuk.
 
Mi az az elállási jog?

Az elállási jog azt jelenti, hogy az interneten megkötött szerződéstől jogszabályi felhatalmazás alapján egyoldalúan visszaléphetünk és a termék visszaküldése esetén követelhetjük a kereskedőtől az általunk kifizetett összeg visszatérítését. Az elállási jog kompenzálja azt, hogy a vásárlás előtt nem volt lehetőségünk a termék megvizsgálására és kipróbálására, továbbá, hogy kizárólag az eladó által egyoldalúan meghatározott információkra támaszkodhatunk a vásárlás előtt.
 
Határon átnyúló vásárlás esetén is megillet minket az elállási jog?

Igen, amennyiben az Európai Unió bármely tagállamából vásárolunk, az uniós jogharmonizáció eredményeképpen egységesen megillet minket az elállási jog. Lényeges tudni, hogy 2011-ben került elfogadásra a fogyasztók jogairól szóló Európai Parlament és a Tanács 2011/83/EU irányelv, melynek egyik legjelentősebb újítása, hogy a korábban előírt 7 napról az Európai Unióban egységesen 14 naptári napra növekedett az elállási jog határideje. Ennek megfelelően tehát a már említett 45/2014. (II.26.) Korm. rendelet is 14 naptári napban határozza meg a fogyasztót megillető elállási jog határidejét.
 
Kell-e indokolnunk a szerződéstől való elállásunkat?

Nem, a szerződéstől való elállásunk esetén nem vagyunk kötelesek a kereskedő kérésére magyarázatot adni az elállás okára. Tehát a szerződésnek megfelelő, hibátlanul működő és a rendeltetésszerű használatra alkalmas, illetve az egyszerűen „nem tetsző” termékek esetén is gyakorolhatjuk elállási jogunkat. Természetesen az esetek többségében az elállásra az adhat okot, hogy a kiszállított termék mégsem olyan, mint amilyennek a honlapon közölt leírás alapján elképzeltük, vagy bármilyen okból nem felel meg az elvárásainknak. Fontos jogszabályi garancia, hogy az eladó elállási jogunk gyakorlását nem kötheti semmilyen korlátozó feltételhez. Csakis sértetlen,eredeti állapotú termékre vonatkozik az elállási jog.
 
Mely időponttól gyakorolhatjuk elállási jogunkat?

 A termék átvételétől (több termék rendelése vagy több darabból álló termék esetében az utolsó termék/darab átvételétől).
 
Milyen időtartamon belül gyakorolhatjuk elállási jogunkat?

A termék átvételétől számított 14 naptári napon belül élhetünk elállási jogunkkal. Az általános szabályok szerint a 14 napos határidőbe a termék átvételének napja nem számít bele.
 
A 14 napos időtartamon belül meg is kell érkeznie a visszaküldött terméknek az eladóhoz?

A terméket haladéktalanul, de legkésőbb az elállás közlésétől számított 14 napon belül vissza kell küldenünk, ugyanakkor a 14 napos határidő nem jelenti azt, hogy a visszaküldött terméknek 14 napon belül meg is kell érkeznie az eladóhoz, hanem elegendő, ha a 14 napos időtartamon belül kifejezzük elállási szándékunkat az eladó felé.
 
Kipróbálhatjuk-e, használhatjuk-e a terméket az elállási határidő alatt?

Természetesen igen, hiszen pontosan ez az elállási jog lényege, hogy a 14 napos határidő alatt megbizonyosodhassunk arról, hogy a termék alkalmas a rendeltetésszerű használatra és megfelel az egyéni használati céljaink teljesítésére, tehát a csomagolás felbontása és a termék otthoni kipróbálása nem vezet az elállási jogunk elvesztéséhez. Amint azonban eldöntöttük, hogy nincsen szükségünk a termékre, ezt követően már ne használjuk, óvjuk meg állagát, eredeti állapotban tudjuk azt a kereskedőnek visszajuttatni, ugyanis a termék tulajdonságainak és működésének megállapításához szükséges mértékű kipróbálást meghaladó használatból eredő értékcsökkenésért felelősséggel tartozunk az eladó felé.
 
Milyen formában kell közölnünk a szerződéstől való elállásunkat az eladóval?
 
Elállási szándékunkat e-mailben, az oldal alján szereplő nyilatkozatminta felhasználásával juttathatjuk kifejezésre. Az email megérkezését követően haladéktalanul keresni fogunk, hogy egyeztessünk a visszajuttatás módjáról.
 
Elállásunk esetén mikor célszerű a terméket a kereskedő részére visszajuttatni?

Amennyiben elálltunk a szerződéstől, akkor kötelesek vagyunk a terméket haladéktalanul, de legkésőbb az elállás közlésétől számított 14 napon belül visszaküldeni, illetve a vállalkozásnak vagy a vállalkozás által a termék átvételére meghatalmazott személynek átadni, kivéve, ha a vállalkozás vállalta, hogy a terméket maga fuvarozza vissza. A visszaküldés akkor minősül határidőben teljesítettnek, ha a terméket a határidő lejárta előtt küldjük vissza.

Elállási nyilatkozat letöltése

Webáruház készítés